INF dla ÓSMOKLASISTÓW
WAŻNE LINKI
Link do strony OKE: https://www.oke.waw.pl/
Link do strony CKE: https://cke.gov.pl/index.php
21 grudnia 2020 r. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem CoVid-19 https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2314/D2020000231401.pdf,a w nim w załączniku nr 1 znajdują się wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021
ZAPRASZAMY DO AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH
Uczniów klas 8 i uczniów klas 7, chcących osiągnąć jak najlepszy wynik z matematyki na Egzaminie ósmoklasisty, zapraszam na bezpłatny ogólnopolski kurs diagnozujący.Celem kursu jest kształcenie umiejętności matematycznych, a szczególnie tych, bez których nie da się osiągnąć bardzo dobrego wyniku z matematyki na Egzaminie ósmoklasisty.Każdy uczestnik kursu będzie cyklicznie otrzymywał porcję zadań do wykonania. Następnie, do każdej takiej porcji, otrzyma omówienie tych zadań oraz swoje indywidualne wyniki.Może również otrzymać porównanie swoich wyników z wynikami tych uczestników kursu, którzy ubiegają się o przyjęcie do tej samej przyszłej szkoły średniej i do tej samej klasy w tej właśnie szkole.
Udział w kursie można zgłaszać w dowolnym momencie, ale oczywiście najlepiej zrobić to jak najwcześniej.Uczniowie klas 7 mogą brać udział w kursie również w przyszłym roku szkolnym.W roku szkolnym 2020/2021, pierwsza porcja zadań zostanie wysłana po 18-01-2021 r., do tych uczestników, którzy zgłosili swój udział, a następnie potwierdzili go, najpóźniej do 09-01-2021 r. Autorem kursu jest współautor podręczników szkolnych, twórca którego zadania pojawiaja się w innych wydawnictwach, na diagnozach szkolnych.Chęć udziału dziecka w kursie zgłasza wyłącznie jego rodzic (opiekun prawny), poprzez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego formularza, który znajduje się na stronie Akademii. Udział w kursie jest bezpłatny. Jedyna prośba to wypełnienie krótkiej ankiety, po ogłoszeniu wyników Egzaminu ósmoklasisty.
http://aum.edu.pl/
http://aum.edu.pl/egzamin-osmoklasisty-matematyka-przygotowanie-diagnozujace/
INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY 2020/2021
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Zmianie najprawdopodobniej ulegną również arkusze egzaminacyjne, Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów.
harmonogram
język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
wyniki egzaminu ósmoklasisty
termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 2 lipca 2021 r.
termin przekazania szkołom wyników,
zaświadczeń i informacji: do 8 lipca 2021 r.
termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji: 9 lipca 2021 r.
jak liczy się punkty po 8 klasie?
Maksymalna liczba punktów, jaką może otrzymać uczeń wynosi 200.
1. Połowa - 100 punktów - to maksymalna liczba punktów jaką można otrzymać z egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie otrzymają wyniki w procentach (na punkty przeliczamy je mnożąc wynik procentowy przez 0,35):
z języka polskiego (100 procent x 0,35 = 35 punktów maksymalnie)
z matematyki (100 procent x 0,35 = 35 punktów maksymalnie)
z języka obcego (100 procent x 0,3 = 30 punktów maksymalnie)
2. Druga połowa - kolejne 100 punktów - to łączne punkty: "za świadectwo z wyróżnieniem", za szczególne osiągnięcia np. uzyskanie tytułu finalisty w konkursie kuratoryjnym, za aktywność na rzecz innych ludzi (wolontariat) oraz punkty z 4 ocen na świadectwie: język polski i matematyka oraz dwa wybrane przedmioty, w zależności od tego, jakie są brane pod uwagę podczas rekrutacji w danej szkole średniej.
Na świadectwie ukończenia szkoły można umieścić osiągnięcia z całego II etapu edukacyjnego tj. od klasy IV do VIII. Dyrektor nie ma obowiązku wpisywać na świadectwie kończącym szkołę wszystkich osiągnięć, które zostały uwzględnione na świadectwach w poprzednich latach. Decyzja należy do dyrektora szkoły i w jego gestii jest, które należy uznać za szczególne.Dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej przyznaje komisja rekrutacyjna.
Zgodnie z art. 148 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.) kurator oświaty corocznie podaje do publicznej wiadomości wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz określa miejsca uznane za zwycięskie w tych zawodach.Wykaz obowiązuje wyłącznie w danym roku szkolnym. Jeżeli uczeń uzyskał miejsce zwycięskie np. w klasie siódmej w roku szkolnym 2019/2020, a dany konkurs nie znajdzie się w wykazie opublikowanym w lutym 2021 r., to nie można przyznać dodatkowych punktów podczas rekrutacji na rok szkolny 2021/2022, nawet jeżeli konkurs znalazł się w wykazie w roku szkolnym w którym uczeń przystąpił do konkursu.
Aby uczeń mógł uzyskać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej muszą być spełnione następujące wymagania:
1.Uczeń zajął w konkursie miejsce zwycięskie w zawodach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym (Kurator oświaty rokrocznie określa miejsca uznawane za zwycięskie w opublikowanym wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ‑ w wykazie na rok szkolny 2019/2020 były to 3 pierwsze miejsca, tzw. podiumowe. Warto zaznaczyć, że wyróżnienia nie są miejscami zwycięskimi, jak również nie każdy tytuł laureata - musi być określone miejsce zwycięskie 1-3).
2.Zawody wiedzy, artystyczne lub sportowe zostały uwzględnione w ww. wykazie zatwierdzonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w danym roku szkolnym (Wykaz jest publikowany corocznie do końca lutego na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie, zawiera kilka załączników, m. in.: wykaz zawodów organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych, listę olimpiad przedmiotowych oraz w okresie przejściowym, dwa załączniki zawierające zawody organizowane na terenie szkół, tj.: zawody z całego II etapu edukacyjnego oraz zawody, które były organizowane w latach szkolnych 2016/2017 ‑ 2018/2019).
Dyrektor szkoły podstawowej uznał dane osiągnięcie za szczególne i dokonał odpowiedniego wpisu na świadectwie kończącym szkołę podstawową z uwzględnieniem ww. kryteriów (kryteriów zawartych w punktach: 1 i 2).
Szkoła