Krasomówcy na start!
13 grudnia 2019 roku, w piątek, zmierzaliśmy pociągiem, a potem autobusami do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Po drodze mijaliśmy Plac Konstytucji, a na nim radiowóz MO, a także milicyjną „nyskę”. Obok stali funkcjonariusze milicji i grzali się przy koksownikach…. Na szczęście to była tylko rekonstrukcja - odetchnęliśmy z ulgą. Przypominała nam jednak o tragicznej historii sprzed 38 lat, kiedy to wprowadzono stan wojenny. Ze smutnymi minami wybraliśmy się na przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego organizowanego przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów oraz Muzeum Niepodległości.
Krasomówcy, wprowadzeni w klimat smutnej, ale i przecież wzniosłej historii XX wieku, wygłosili przemówienia, w których prezentowali dokonania niezwykłych Polaków zasłużonych dla wielkiej i małej Ojczyzny. Oto oni- uczniowie klasy VIII b:
Kacper Bielak - „Irena Sendlerowa- wybitna postać XX wieku” (opiekun: p. Agnieszka Bielak - mama),
Wojciech Nowak - „Patriotyzm w ujęciu Jana Pawła II” (opiekun: p. Marlena Pilarska),
Patrycja Stańczak - „Józef Pius Dziekoński- Kraszewski architektury” (opiekun: p. Marlena Pilarska),
Dzięki zaprezentowanym oracjom wędrowaliśmy po Warszawie i Dębem Wielkim, by przypomnieć dokonania Józefa Piusa Dziekońskiego, poznawaliśmy tragiczne dni okupacji niemieckiej i heroiczną postawę Ireny Sendlerowej, a następnie najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II, a przede wszystkim Jego ślady na Mazowieckiej Ziemi.
Wszyscy spisali się bardzo dobrze, więc z niecierpliwością czekamy na wyniki,
które poznamy podczas uroczystej gali tuż przed feriami zimowymi.
Po zmaganiach konkursowych zwiedzaliśmy unowocześnioną ekspozycję muzealną, oglądaliśmy cele, m. in. Okrzei, Piłsudskiego, Traugutta, bł. Honorata Koźmińskiego, ale mogliśmy obejrzeć rekonstrukcję wyposażenia ówczesnych kawiarni, drukarni czy multimedialny obraz dworca, bo właśnie tam najczęściej spotykali się spiskowcy i tam nierzadko byli wydawani przez carskich szpiegów. Zapraszamy wszystkich do naszej fotogalerii.
Marlena Pilarska
Szkoła