9 marca 2021r komisja konkursowa w składzie: Sylwia Kamińska, Elżbieta Lipińska, Elżbieta Szafrankiewicz, jednogłośnie stwierdziła, iż każdy z nadesłanych przepisów na potrawy regionalne jest zupełnie nieporównywalny z innymi. W związku z tym werdykt mógł być tylko jeden. Nagrodę otrzymały wszystkie osoby biorące udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.
W związku z obecną sytuacja epidemiologiczną nagrody w imieniu rodziców odebrały dzieci uczestników konkursu.
Wychowawcy
Zachęcamy do wypróbowania przepisów, SMACZNEGO 😊
Pani Olga P.
"Malón Jednorojski z Rejbakiem"
Malón Jednorojski to inaczej zupa z dyni. W dniu 6 września 2017r zupa z dyni zwana malónem, została wpisana na listę produktów tradycyjnych-regionalnych jako produkt z Jednorożca (wsi położonej na Mazowszu).
Malón z rejbakiem
2kg dyni
1/2szkl. wody
1szkl.śmietany slodkiej 30% lub 12%
Sól
1kg ziemniaków
Zupa:
Obrać dynię ze skórki. Pokroić w kostkę. Wlać na dno dużego garnka z wodę. Wrzucić dynię. Gotować około pół godziny, następnie zblendować lub przetrzeć przez sitko. Zupa powinna być gęsta. Można dodać mleko lub śmietanę. W zależności od upodobań malóna podawano w wersji podstawowej na słodko, słono lub ostro. Czasem, ale rzadko, do takiej zupy dodawano zacierkę z mąki pszennej lub ryż.
Rejbaki:
Obrać ziemniaki. Zatrzeć na tarce z drobnymi oczkami. Odcisnąć masę w ściereczce. Kiedy wytrąci się krochmal, zlać sok z ziemniaków, a krochmal dodać do masy ziemniaczanej (jeżeli ziemniaki zawierają dużo skrobi nie trzeba dodawać mąki ziemniaczanej). Formować małe kluseczki. Gotować we wrzącej, lekko osolonej wodzie. Gotowe kluseczki wrzucić do zupy dyniowej. Doprawić do smaku solą.
Smacznego:-)
Pani Anna M.
"SÓJKA MAZOWIECKA"
Skłądniki:
ciasto drożdżowe
farsz: kasza jaglana, kapusta kiszona, grzyby.
Sposób przygotowania:
kaszę jaglaną ugotować do miękkości, odlać.
Kapustę kiszoną i grzyby ugotować do miękkości i również odlać.
Kaszę jaglaną i kapustę z grzybami wrzucić do jednego garnka i wymieszać energicznie doprawiając solą i pieprzem (można dodać troszkę oleju).
Ciasto drożdżowe: 340g (dwie szklanki) mąki pszennej, 150ml letniego mleka, 2 żółtka, 2 łyżki oleju, 2g drożdży świeżych, 1 łyżeczka cukru, szczypta soli .
Wymieszać składniki i odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce, po 15 minutach rozwałkować i wyciąć szklanką większe kółka niż na pierogi następnie kółka wypełnić farszem i ulepić w kształcie większych pierogów.
W celach ozdobnych można posmarować wierzch jajkiem.
W piekarniku rozgrzanym do 180 stopni piec około 25 minut.
SMACZNEGO!
Pani Agnieszka S.
"ESENCJONALNY ROSÓŁ"
kura rosołowa ekologiczna 1
szponder wołowy 500g
marchewka 6
pietruszka 6
seler 1
cebula 2
por 1
kapusta włoska ćwiartka
natka pietruszki 1 pęczek
lubczyk 1 pęczek lub 2 łyżki
pieprz ziarnisty 1 łyżka
goździki 5
liście laurowe 5
ziele angielskie 5 ziaren
sól
natka do podania
Długo gotowany na dobrej wodzie rosół wołowo-drobiowy to potrawa naprawdę odświętna.
Wszystkie warzywa i mięso umyć. Cebulę opalić (można w plastrach na suchej patelni skarmelizować). Mięso pokroić. Warzywa obrać i pokroić. Mięso i warzywa (bez natki i lubczyku świeżego) zalać zimną wodą filtrowaną (musi być smaczna), dodać przyprawy i nie solić. Zostawić na małym ogniu na 3 godziny. Posolić, dodać natkę i lubczyk i gotować jeszcze pół godziny do godziny. Odcedzić po ostudzeniu. Jeżeli ma być chudy: odcedzony rosół mocno schłodzić i zdjąć tłuszcz. Nie cały, bo dużo smaku jest rozpuszczonego właśnie w tłuszczu!
Jeżeli rosół ma być klarowny, do zimnego przecedzonego rosołu dodać 2 białka kurze i powoli podgrzewać mieszając. Przecedzić przez gazę. Warzywa i mięso użyć do farszów, lub zjeść z sosem musztardowym lub chrzanowym.
Rosół podawać w filiżankach z posiekaną natką pietruszki, albo w talerzach z domowym makaronem, kluskami z kaszy manny, lanymi kluseczkami koperkowymi lub z knedlami z mąki macowej. Nadmiar można zamrozić w litrowych porcjach.
Smacznego!
Monika R.
„KRUCHE ROGALIKI MAZOWIECKIE”
Składniki:
3,3 szklaki mąki
3-4 łyżki cukru
250 gr. masła
250 ml. śmietany 18%
Marmolada
Wykonanie:
SMACZNEGO 😊
Paulina G.
„BARSZCZ CHRZANOWY”
Tradycyjna regionalna potrawa spożywana podczas wielkanocnego śniadania.
SKŁADNIAKI NA WYWAR:
Mięso wołowe 1 kg.
Mięso wieprzowe 0,5 kg.
4 listki laurowe
Kilka ziaren ziela angielskiego
Kilka ziaren pieprzu
SKŁADNIKI DO ZUPY:
2 łyżki mąki pszennej
2-3 jajka (w zależności od wielkości)
Kubek śmietany 18%
Sól, pieprz
POZOSTAŁE SKŁADNIKI:
5 szt. Kiełbasy białej wieprzowej
5 szt. Jajek
1 lub 2 korzenie chrzanu albo słoiczek już utartego chrzanu
WYKONANIE:
Wywar gotujemy na wolnym ogniu, aż do momentu, kiedy mięso będzie miękkie. Następnie wywar przecedzamy przez sito. Trzemy dwa mniejsze lub jeden duży korzeń chrzanu na tarce o małych oczkach. Jeżeli ktoś nie lubi czynności tarcia chrzany (zapach jest dość uciążliwy) można dodać chrzan ze słoika. Wtedy do wywaru dodajemy cały taki słoiczek i tylko krótko podgotowujemy. Następnie przygotowujemy zaprawę. Do miseczki wbijamy jajka i roztrzepujemy je na jajecznicę. Następnie powoli dolewamy do miski gorącego wywaru w celu zahartowania zaprawy. Po roztarciu ewentualnych grudek dolewamy zaprawę do wywaru i znowu chwilę gotujemy. Białą kiełbasę zaparzamy w oddzielnym garnku z gorącą wodą lub można ją sparzyć w gotującym się wywarze. Gotujemy oddzielnie jajka na twardo. Białą kiełbasę oraz mięso użyte do wywaru kroimy na kawałki i wkładamy wprost na talerze. Dodatkowo wkładamy ugotowane jajka pokrojone w ćwiartki. Do tak przygotowanego talerza nalewamy gorący barszcz. Podajemy z pieczywem.
SMACZNEGO 😊
Szkoła