W Olesinie upamiętniono Bolesława Książka zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydowi w czasie II wojny światowej.
Uroczystość odsłonięcia tablicy była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Bolesław Książek, został zamordowany 12 maja 1943 przez Niemców za pomoc, której udzielił żydowskiemu chłopcu Idelowi.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin mówiła podczas uroczystości, że przywołanie i upamiętnienie Bolesława Książka ma wyjątkowe znaczenie dla lokalnej społeczności, ponieważ będzie mogła przez jego pryzmat poznawać tragiczne losy Polaków i Żydów podczas okupacji Niemieckiej. Wiceminister Gawin podkreśliła również niezwykłą symbolikę uroczystości.
W imieniu rodziny Bolesława Książka dziękowała jego krewna Anna Lagos, która podkreślała niezwykłe znaczenie tablicy pamiątkowej przymocowanej do głazu na rozstaju dróg w Olesinie.
Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski mówił, że tragiczna historia Bolesława Książka ukazuje tragedię wszystkich, którzy zdecydowali się pomagać skazanym na Zagładę Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce.
Do tej pory w ramach projektu "Zawołani po imieniu", Instytut Pileckiego, przywrócił pamięci zbiorowej 48 osób, które w czasie II wojny światowej zostały zamordowane przez Niemców za pomoc Żydom.