Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli.
W pierwszym tygodniu grudnia br. odbyła się wizyta studyjna w stolicy Belgii. Sekretariat Generalny Rady UE w Brukseli, jako Organizator tego wydarzenia zaprosił do udziału grupę piętnastu osób z całej Polski, w tym: nauczycieli, pedagoga specjalnego, dyrektorów oraz przedstawicieli fundacji współpracujących z dziećmi, młodzieżą, a także z seniorami. Naszą placówkę reprezentowała p. Karolina Lewandowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Podczas wizyty goście brali udział w spotkaniach z pracownikami instytucji UE, zwiedzali siedzibę Rady UE, dokonywali symulacji prac Rady, odwiedzili Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli. Uczestnikom przedstawiono pakiety edukacyjne, propozycje aktywności, narzędzia i rozwiązania, które mogą posłużyć poszerzaniu wiedzy i kompetencji w zakresie edukacji europejskiej w swoich placówkach oraz we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Podczas wizyty odbyły się liczne wykłady prowadzone przez specjalistów i przedstawicieli Unii Europejskiej z różnych państw. Znawcy przybliżyli gościom historię, wartości, specjalistyczną wiedzę, rolę oraz bieżące cele UE. Słuchacze mieli okazję uczestniczyć w dyskusjach i licznych rozmowach. M.in. na temat różnorodnych barier, ale i udogodnień związanych z edukacją europejską na każdym poziomie
dydaktyczno-wychowawczym. Cennym elementem była wymiana doświadczeń oraz wiedzy. Istotna była zależność regionalna, charakterystyka obszaru, których reprezentantami byli uczestnicy.
Na oficjalnym zakończeniu podczas rozdania certyfikatów p. Karolina Lewandowska wręczyła P. Indze Rosińskiej oraz P. Petarovi Natsev symboliczny podarunek w podziękowaniu za zaproszenie. Dąb z logo szkoły im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii otrzymał już swoje stałe miejsce w siedzibie Rady UE w Brukseli.
Delegaci wraz z Organizatorami nawiązali wstępny plan dalszej współpracy.
Wiemy, że są już oficjalne zaproszenia na kolejne spotkania dla uczestników, które dadzą możliwość skonfrontowania działań i wniosków w najbliższych miesiącach.
W styczniu rozpocznie się półroczna prezydencja Polski w Radzie UE – ten pojawiający się raz na niespełna 14 lat przywilej spowodował, że Rada UE zorganizowała powyższe wyjątkowe wydarzenie.
Aby wyzwania stały się szansą życzymy udanej prezydencji Polski w Radzie UE od stycznia 2025 roku!
Szkoła